Zalecenia po drobnych zabiegach ginekologicznych (łyżeczkowanie kanału szyjki i jamy macicy, pobranie wycinków z szyjki i sromu)

Zalecenia po drobnych zabiegach ginekologicznych (łyżeczkowanie kanału szyjki i jamy macicy, pobranie wycinków z szyjki i sromu)

Możliwość komentowania Zalecenia po drobnych zabiegach ginekologicznych (łyżeczkowanie kanału szyjki i jamy macicy, pobranie wycinków z szyjki i sromu) została wyłączona

 

Pielęgnacja rany

W przypadku zabiegów łyżeczkowania kanału szyjki i jamy macicy, konizacji szyjki macicy i pobrania wycinków z szyjki rany są ukryte, stąd nie ma potrzeby pielęgnacji. Natomiast po pobraniu wycinków ze sromu pozostają drobne rany, które należy 2-3 razy dziennie przemywać wodą z mydłem. W przypadku założenia szwów, należy je usunąć 7-10 dni po zabiegu.

Leki przeciwbólowe

Opisywane zabiegi wiążą się z niewielkim bólem, w związku z tym w większości przypadków nie jest konieczne leczenie przeciwbólowe. W nie których przypadkach, jeśli pacjentka odczuwa dolegliwości, może zastosować leki przeciwbólowe dostępne bez recepty, np. paracetamol, ibuprofen. W przypadku utrzymywania się dolegliwości bólowych przy stosowaniu ww. leków należy skontaktować się z lekarzem.

Leki przeciwkrzepliwe

W większości przypadków nie jest konieczne.

Antybiotyki

W większości przypadków nie jest konieczne.

Tryb życia

Pacjentki z reguły czują się osłabione przez pierwsze kilka godzin po zabiegu, co wynika z zastosowanego znieczulenia. Jednakże z uwagi na bardzo małą inwazyjność zabiegu nie ma konieczności powstrzymywania się od codziennej aktywności. Prowadzenie samochodu ograniczone jest przez działanie leków znieczulających, ale większość pacjentek na drugi dzień czuje się na tyle dobrze, żeby prowadzić samochód.

Zwykle przez 3-4 tygodnie po zabiegu występuje niewielkie plamienie krwistą wydzieliną. W tym czasie należy unikać stosowania tamponów. Po zabiegach konizacji szyjki macicy należy powstrzymać się od stosunków płciowych przez 3 tygodnie. Na uwagę zasługuje fakt, że zwykle 7 dni po zabiegu dochodzi do ewakuacji skrzepu z pochwy – jest to sytuacja normalna i nie wymaga niepokoju, o ile nie występuje obfite krwawienie. Bezpośrednio po zabiegu konizacji szyjki macicy można zastosować preparaty kwasu hialuronowego w globulkach dopochwowych powodujące przyspieszenie gojenia szyjki macicy. Zalecane stosowanie polega na aplikacji 1 globulki na noc przez 10 dni.

Powrót do pracy

W większości przypadków można wrócić do pracy już na drugi dzień. Powrót do pracy zależy oczywiście od charakteru wykonywanej pracy, dlatego decyzja o powrocie do aktywności zawodowej powinna być podjęta przez lekarza ginekologa, po badaniu pacjentki na wizycie kontrolnej.

Wizyta kontrolna

Wizyta kontrolna odbywa się zwykle zaraz po uzyskaniu wyniku badania histopatologicznego, czyli po 2 -3 tygodniach od operacji. Dalsze decyzje dotyczące ewentualnego leczenia podejmowane są przez lekarza ginekologa po weryfikacji wyniku badania histopatologicznego.

Dieta

Nie ma ograniczeń dietetycznych po drobnych zabiegach ginekologicznych.

O Autorze:

Powrót na górę