Zalecenia po operacji wysiłkowego nietrzymania moczu

Zalecenia po operacji wysiłkowego nietrzymania moczu

Możliwość komentowania Zalecenia po operacji wysiłkowego nietrzymania moczu została wyłączona

 

Pielęgnacja rany

Po operacji wszczepienia taśmy podcewkowej w pochwie, bezpośrednio pod cewką moczową znajdują się szwy które są wchłanialne i nie ma konieczności ich usuwania. Rana jest na tyle mała i ukryta, że nie ma również szczególnych zaleceń co do pielęgnacji rany.

Leki przeciwbólowe, przeciwkrzepliwe, antybiotyki

W większości przypadków nie są konieczne, jeśli pacjentka odczuwa dolegliwości bólowe, może zastosować leki przeciwbólowe dostępne bez recepty. W przypadku utrzymywania się dolegliwości bólowych przy stosowaniu ww. leków należy skontaktowaćsię z lekarzem.

Tryb życia

Pacjentki z reguły czują się osłabione przez pierwsze kilka godzin po operacji, co wynika z zastosowanego znieczulenia. W przypadku zabiegów ostrzyknięcia cewki moczowej znieczulenie nie jest konieczne, więc pacjentka może podjąć normalną aktywność bezpośrednio po zabiegu.

Podnoszenie przedmiotów

Operacje WNM wymagają powstrzymania się od podnoszenia ciężkich przedmiotów przez około 4 tygodnie od zabiegu. Z reguły górna granica oscyluje wokół 5 kg lub należy unikać podnoszenia przedmiotów, których nie jest się w stanie podnieść jedną ręką.

Prowadzenie samochodu

Nie ma ograniczeń dotyczących prowadzenia samochodu po zabiegach operacyjnych WNM wykonywanych w znieczuleniu podpajęczynówkowym. Jedyne obostrzenia dotyczą osłabionej koncentracji po znieczuleniu ogólnym, w związku z tym, zaleca się powstrzymanie się od prowadzenia samochodu przez 24h, który to czas pacjentka zwykle spędza w szpitalu.

Życie intymne

Należy powstrzymać się od stosunków płciowych przez minimum 6 tygodni. Przez taki sam czas zabronione jest stosowanie tamponów. Wskazane jest kontrolne badanie ginekologiczne przed rozpoczęciem współżycia.

Powrót do pracy

Po operacji wszczepienia taśmy podcewkowej powrót do pracy wymaga zwykle 2-3 tygodni rekonwalescencji. Powrót do pracy zależy oczywiście od charakteru wykonywanej pracy, dlatego decyzja o powrocie do aktywności zawodowej powinna być podjęta przez lekarza ginekologa, po badaniu pacjentki na wizycie kontrolnej.

Wizyta kontrolna

Wizyta kontrolna odbywa się zwykle po 3-4 tygodniach od zabiegu.

Dieta

Nie ma ograniczeń dietetycznych po operacji wysiłkowego  nietrzymania moczu.

 

O Autorze:

Powrót na górę