Po porodzie i cięciu cesarskim

Po porodzie i cięciu cesarskim

Możliwość komentowania Po porodzie i cięciu cesarskim została wyłączona

ZALECENIA DLA PACJENTEK PO PORODZIE i CIĘCIU CESARSKIM

 1. Częste mycie rąk (przed karmieniem, po zmianie pieluszki u dziecka, przed i po korzystaniu z toalety).
 2. Higiena rany krocza- należy często podmywać się wodą z mydłem lub delikatnymi środkami do higieny intymnej (nawet po każdym oddaniu moczu i stolca). Ranę należy osuszać jednorazowym ręcznikiem (zawsze ruchem od przodu do tyłu). Należy często zmieniać podpaskę, nie rzadziej niż co 4 godziny. Zaleca się noszenie bielizny bawełnianej lub jednorazowej.
 3. Higiena rany po cięciu cesarskim- mycie wodą z mydłem, dokładne osuszanie czystym ręcznikiem.
 4. Szwy z rany krocza i rany po cięciu cesarskim w przypadku prawidłowego gojenia rany mogą zostać usunięte przez położną środowiskową.
 5. Zaleca się korzystanie z prysznica (woda nie powinna być zbyt gorąca), kąpiele w wannie są niewskazane.
 6. Współżycie seksualne, irygacje pochwy, używanie tamponów jest niewskazane przez pierwsze 6 tygodni po porodzie ze względu na zwiększone ryzyko infekcji.
 7. Przez kilka dni po porodzie może być odczuwalny ból towarzyszący obkurczaniu się macicy, która wraca do rozmiarów sprzed ciąży. Ból może nasilać się podczas karmienia piersią.
 8. Krwawienie po porodzie stopniowo zmniejsza się, następnie kolor wydzieliny z pochwy zmienia się od brunatnego do przezroczystego.
 9. Miesiączka pojawi się po około 6 tygodniach, jeśli nie karmi Pani piersią. U matek karmiących piersią miesiączka może pojawić się po kilku tygodniach karmienia piersią lub po odstawieniu dziecka od piersi.
 10. Karmienie piersią nie stanowi skutecznej metody antykoncepcyjnej. Wskazane jest omówienie skutecznych metod antykoncepcji z lekarzem prowadzącym przed ponownym rozpoczęciem współżycia, szczególnie w przypadku porodu cięciem cesarskim.
 11. Karmienie piersią jest optymalnym sposobem żywienia noworodków i niemowląt. W razie problemów karmieniem zalecamy kontakt z Poradnią Laktacyjną lub położną środowiskową.
 12. Należy zadbać o regularne spożywanie pełnowartościowych posiłków, bogatych w błonnik, wapń i witaminy. Należy wypijać 1,5-2 litrów płynów w ciągu doby, unikać napojów gazowanych, wysokosłodzonych i alkoholowych.
 13. Proszę od pierwszej doby po porodzie regularnie wykonywać ćwiczenia mięśni Kegla – zmniejszy to ryzyko późniejszego nietrzymaniu moczu.
 14. W połogu zalecana jest umiarkowana aktywność fizyczna – spacery i ćwiczenia dedykowane dla kobiet w połogu. Należy unikać dźwigania dużych ciężarów (np. wózka z dzieckiem po schodach).
 15. W połogu może się pojawić rozchwianie emocjonalnie – od euforii do przygnębienia. Jeżeli nie radzi sobie Pani z tym stanem zalecany jest kontakt z najbliższą Poradnią Zdrowia Psychicznego w celu oceny zagrożenia depresją poporodową. Skierowanie nie jest wymagane.
 16. WAŻNE: W przypadku temperatury ciała powyżej 37,7°C, nasilenia krwawienia lub nieprawidłowej wydzieliny z pochwy (nieprzyjemny zapach), bólu podbrzusza niezwiązanego z karmieniem, zaobserwowania wydzieliny z rany krocza lub rany po cięciu cesarskim, obrzęku i zaczerwienienia piersi, wskazana jest wizyta u lekarza prowadzącego. Nie zaleca się zażywania leków bez wcześniejszej konsultacji z lekarzem.

O Autorze:

Powrót na górę