Po porodzie i cięciu cesarskim
Po porodzie i cięciu cesarskim
12 kwietnia 2018 Możliwość komentowania Po porodzie i cięciu cesarskim została wyłączonaZALECENIA DLA PACJENTEK PO PORODZIE i CIĘCIU CESARSKIM
- Częste mycie rąk (przed karmieniem, po zmianie pieluszki u dziecka, przed i po korzystaniu z toalety).
- Higiena rany krocza- należy często podmywać się wodą z mydłem lub delikatnymi środkami do higieny intymnej (nawet po każdym oddaniu moczu i stolca). Ranę należy osuszać jednorazowym ręcznikiem (zawsze ruchem od przodu do tyłu). Należy często zmieniać podpaskę, nie rzadziej niż co 4 godziny. Zaleca się noszenie bielizny bawełnianej lub jednorazowej.
- Higiena rany po cięciu cesarskim- mycie wodą z mydłem, dokładne osuszanie czystym ręcznikiem.
- Szwy z rany krocza i rany po cięciu cesarskim w przypadku prawidłowego gojenia rany mogą zostać usunięte przez położną środowiskową.
- Zaleca się korzystanie z prysznica (woda nie powinna być zbyt gorąca), kąpiele w wannie są niewskazane.
- Współżycie seksualne, irygacje pochwy, używanie tamponów jest niewskazane przez pierwsze 6 tygodni po porodzie ze względu na zwiększone ryzyko infekcji.
- Przez kilka dni po porodzie może być odczuwalny ból towarzyszący obkurczaniu się macicy, która wraca do rozmiarów sprzed ciąży. Ból może nasilać się podczas karmienia piersią.
- Krwawienie po porodzie stopniowo zmniejsza się, następnie kolor wydzieliny z pochwy zmienia się od brunatnego do przezroczystego.
- Miesiączka pojawi się po około 6 tygodniach, jeśli nie karmi Pani piersią. U matek karmiących piersią miesiączka może pojawić się po kilku tygodniach karmienia piersią lub po odstawieniu dziecka od piersi.
- Karmienie piersią nie stanowi skutecznej metody antykoncepcyjnej. Wskazane jest omówienie skutecznych metod antykoncepcji z lekarzem prowadzącym przed ponownym rozpoczęciem współżycia, szczególnie w przypadku porodu cięciem cesarskim.
- Karmienie piersią jest optymalnym sposobem żywienia noworodków i niemowląt. W razie problemów karmieniem zalecamy kontakt z Poradnią Laktacyjną lub położną środowiskową.
- Należy zadbać o regularne spożywanie pełnowartościowych posiłków, bogatych w błonnik, wapń i witaminy. Należy wypijać 1,5-2 litrów płynów w ciągu doby, unikać napojów gazowanych, wysokosłodzonych i alkoholowych.
- Proszę od pierwszej doby po porodzie regularnie wykonywać ćwiczenia mięśni Kegla – zmniejszy to ryzyko późniejszego nietrzymaniu moczu.
- W połogu zalecana jest umiarkowana aktywność fizyczna – spacery i ćwiczenia dedykowane dla kobiet w połogu. Należy unikać dźwigania dużych ciężarów (np. wózka z dzieckiem po schodach).
- W połogu może się pojawić rozchwianie emocjonalnie – od euforii do przygnębienia. Jeżeli nie radzi sobie Pani z tym stanem zalecany jest kontakt z najbliższą Poradnią Zdrowia Psychicznego w celu oceny zagrożenia depresją poporodową. Skierowanie nie jest wymagane.
- WAŻNE: W przypadku temperatury ciała powyżej 37,7°C, nasilenia krwawienia lub nieprawidłowej wydzieliny z pochwy (nieprzyjemny zapach), bólu podbrzusza niezwiązanego z karmieniem, zaobserwowania wydzieliny z rany krocza lub rany po cięciu cesarskim, obrzęku i zaczerwienienia piersi, wskazana jest wizyta u lekarza prowadzącego. Nie zaleca się zażywania leków bez wcześniejszej konsultacji z lekarzem.